NEWS ARTICLES
SA SCHOOLS AND SA ACADEMY TEAMS - 2007
July 13, 2007
Scrumhalf Rudy Paige of the Golden Lions will captain the SA Schools team next week at Newlands against the SA Schools Academy team, SARU announced today.

The two teams were selected after the final round of matches at the Coca-Cola Under 18 Craven Week staged at Paul Roos in Stellebosch.

Christiaan Stander (no. 8, SWD) was appointed as captain of the SA Schools Academy team. The SA Schools' capping ceremony is scheduled for Friday evening at the Markotter Stadium, Stellenbosch.

SA SCHOOLS TEAM

1. Dale Chadwick (KwaZulu-Natal)
2. Johan Oberholzer (Golden Lions)
3. Julian Redelinghuys (Golden Lions)
4. Marchant van Rooyen (Golden Lions)
5. Cornell Hess (Blue Bulls)
6. Marnus Schoeman (Blue Bulls)
7. Roelof Pienaar (Free State)
8. Nicolas Koster (Western Province)
9. Rudy Paige (captain, Golden Lions)
10. Marnitz Boshoff (Pumas)
11. Omphile Marothodi (Blue Bulls)
12. Robert Ebersohn (Free State)
13. Earl-Jivan Snyman (SWD)
14. Riaan Arends (Eastern Province)
15. Patrick Lambie (KwaZulu-Natal)
16. Sibi Masina (Pumas)
17. Coenraad Oosthuizen (Free State)
18. Kene Ockafor (KwaZulu-Natal)
19. Moekoa Bolofo (Free State)
20. Kelvano King (Eastern Province)
21. Yondela Stampu (Blue Bulls)
22. Hadley Smith (Free State)
Manager: Elliot Fana (Griffons)
Head coach: Ezzard Alexander (Griquas)
Assistant coach: Jaco Swanepoel (Free State)

SA SCHOOLS ACADEMY TEAM:

1. Caylib Oosthuizen (SWD)
2. Frank Herne (Free State)
3. Peet Vorster (Blue Bulls)
4. Mlungisi Bali (Blue Bulls)
5. Meiring de Clercq (Pumas)
6. Byron Booysen (Griquas)
7. Wimpie van der Walt (Pumas)
8. Christiaan Stander (captain, SWD)
9. Isak Muller (Free State)
10. Josias Ebersohn (Free State)
11. Blake Mecuur (Golden Lions)
12. Simphiwe Mtimkulu (Blue Bulls)
13. Bongi Luvuno (Pumas)
14. Alec Mhlanga (Limpopo Blue Bulls)
15. Damien Jansen van Rensburg (Golden Lions)
16. Martin Bezuindenhout (Leopards)
17. Trevor Nyakane (Limpopo Blue Bulls)
18. Pieter Labuschagne (Free State)
19. Tendayi Chikukwa (Blue Bulls)
20. Justin Claassen (Griffons)
21. Itaello Cupido (Eastern Province)
22. Gideon Helberg (Pumas)
Manager: Domile Swarts (Blue Bulls)
Head coach: Golie Gouws (Golden Lions)
Assistant coach: Vuyani Mdluli (Border Country Districts)

MATCH CENTRE
FIXTURES
     
RESULTS
     

Copyright - SA Rugby. All Rights Reserved - Photos by Gallo Images